את המושג אקולוגיה של שטפי למידה פגשתי לראשונה במתווה המלא של פדגוגיה מוטת עתיד, שפרסם אגף מו'פ ניסויים ויוזמות בשנת 2017.

 

אם לצטט את גוף המאמר, באחד מהפעמים בהן מופיע מושג זה (עמ 33) :

 

"פרדיגמת למידה חלופית ומתפתחת של אקולוגיית שטפי למידה מאתגרת את פרדיגמת הלמידה הקיימת המבוססת על מוסדות היררכיים יציבים (בתי ספר, מכללות, אוניברסיטאות), ששימשו עד כה כשער למוביליות חברתית ולחינוך. פרדיגמה זו מושתתת על קיום מגוון שטפי למידה אפשריים בסביבה ועל מקורות למידה מגוונים המייצרים מגוון רחב של הזדמנויות למידה".  

 

במילים אחרות - חסל סדר העולם הקיים שאומר תתנהג יפה בבית הספר > תקבל ציונים טובים > תהיה לך תעודת בגרות לתפארת > תתקבל לאוניברסיטה > תתחיל קרירה.

 

כיום נוצרים מסלולים אלטרנטיביים שמאפשרים לך לממש את היכולות המקצועיות שלך בדרכים עוקפות, שלא תלויות בתעודה או בהכשרה פורמלית. גם לא במורה יחיד, או בזמן ובמקום קבועים וליניאריים.

 

 

 

 

 

למשל בכתבה הזו, שהופיעה בלידיי גלובס בתחילת דצמבר 2017 מספרים ארבעה צעירים על מסגרות אלטרנטיביות שהקימו למציאת עבודה. בפלטפורמות שהקימו, אנשים מדברים אחד עם השני, רוכשים מיומנויות ויוצרים קשרים, שמובילים בסופו של דבר למשרות נחשקות. אף אחד כבר לא מסתכל על קורות החיים שלך…

 

"מהו הדבר הראשון שאת מחפשת בקורות חיים של מועמד? אתחיל מהסוף – הדבר האחרון שאני מחפשת זה הכשרה אקדמית (אני לא נגד, אבל אני לא חושבת שזה תנאי סף)".

 

הציטוט הזה לקוח מתוך ראיון עם נעה אשד, מאפריל השנה. אשד היא מנכ"לית בחברת Bold digital architects ובראיון היא מספרת איך היא מוצאת עובדים… נחשו מה? גם שם היא מספרת איך האקולוגיה של שטפי הלמידה מתפתחת ומתגוונת אל מול המודל הישן...

 

וזאת כתבה על איתמר כהן, שפתח עמוד בפייסבוק ויש לו עשרות אלפי עוקבים. בעמוד הוא דורש על עמדתו ליצור לעצמך את המסלול שלך לעתיד, בעזרת יוזמה, התנסות, קשרים ולמידה עצמאית. ולא, ללא קשר לבית הספר...

כאן אפשר לראות איך WIX מגייסים עובדים (באחת מהאפשרויות להצטרף אליהם)

 

וכאן אפשר לקרוא שאצל החברות הגדולות שמחפשות יכולת המצאה ויצירתיות, ציונים יהיו הדבר האחרון שמעניין אותן… וזה כבר מבוסס מחקרית…

 

אז יכול להיות שכשאתם מביטים מסביבכם, לא שמעתם אף אחד עומד על הר וצועק שהשיטה הישנה גוססת, אבל העולם מדבר את זה, מדבר על זה, עושה בכיוון ומייצר מסלולי קרירה אלטרנטיביים שאינם נולדים בהכרח מהמסלולים שאנחנו מכירים היום.

 

 

 

 

 

 

 

בTEEMZ אנחנו מנסים לעשות את זה. לייצר גשרים ומסלולים אלטרנטיביים. תלמיד בתיכון יכול לסיים את כיתה י"ב כשבאמתחתו נסיון עשיר בתחום העניין שלו. הנסיון הזה יכול להוביל להתחלה של קרירה, שבמהלכה, אם יראה צורך אמיתי, יגיע גם ללימודים אקדמיים. אבל לא כתנאי ראשוני. זהו המעבר למחשבה על אקולוגייה שלמה של דרכים ללמוד ולעבוד, ולא רק מסלול אחד. וזה העתיד (שכבר כאן).

אספתי בזמן האחרון דוגמאות שמראות בדיוק את זה.
פקק בכביש החוף? מה הבעיה, ניסע בכביש אחר

© 2017[ BY TEEMZ. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM

weareteemz@gmail.com   |   תיכון חדש דרכא, אורט ישראל 7, בת ים