רוצים שינוי ?

יזמים העוסקים בחינוך זוכים בעשר השנים האחרונות לפריחה מטורפת בתעשיית החדשנות החינוכית בישראל.

 

ישראל ממצבת את עצמה כמעצמת פיתוח חינוך עולמית, שנהנית מהתדמית שלה בתור אומת ההייטק, אווירה שזולגת גם לעיסוק בשדה החינוכי.

 

אמנם אנחנו לא פינלנד, וגם רחוקים בתוצאות רבות ממדינות מפותחות באירופה, שכן המערכת אצלנו היא מאוד שמרנית, אבל קהילת היזמות החינוכית בישראל היא קהילה מבוססת וגדולה, בעלת הרבה פנים וכיוונים, עם אפיקי התפתחות רבים והזדמנויות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אם תשימו מקבץ רנדומלי של יזמי חינוך בישראל בחדר אחד, הם יחלקו את אותה ההרגשה. מצד אחד אחוות פיתוח והתחדשות, אנשים מדהימים שמביאים מיזמים נהדרים ועושים דברים נפלאים בשטח, ומצד שני מיאוס שעומד ביחס הפוך לפיתוח, מ"המערכת". למרות כל יוזמות השינוי, ההרגשה הכללית היא שהמטבע עוד לא התהפכה. הזרמים הנגדיים, שחותרים לסטנדרטיזציה לא פעם מתגברים במבחן השטח, ואווירת הקיבעון הפוליטי והמדיני, בשילוב חתירה לעתיד מעורפל מבחינה זו, לא גורמים למהפך המיוחל.

כמיזם שרוצה לעשות שינוי גדול במערכת, אנחנו נתקלים לא פעם בקירות ובמחסומים שמורידים לנו את התקווה והאמון, ומזכירים לנו שמבחינה אסטרטגית, יכול להיות שההחלטה שלנו לפעול בתוך המערכת היא שגויה.

 

אז איך גורמים לשינוי להגיע?

אפשר להיות פסימיים, ולומר שרק שינוי מסדר גודל עולמי, בדומה לצונאמי, שיהפוך ויהרוס את הכל, יאפשר בנייה מחדש. שינוי כזה יכול להיות מלחמת עולם שלישית גרעינית בין ארצות הברית לקוריאה, או בקנה מידה מקומי, רעידת אדמה, או שביתה ארוכה מאוד.

 

אפשר לעשות, ולהאמין שרק שינוי מלמעלה, ברמה של שר חינוך, שמתווה דרך מאוד מסויימת, ששוברת את הכללים, יוכל לגרום לשינוי באקלים החינוכי ולהביא ליצירה מחודשת של משמעות החינוך בעיני התלמידים וההורים, כאן לדוגמא, אפשר לחשוב על רפורמה שבה יבוטלו בחינות הבגרות מחד, או ישונו מבחני הכניסה לאוניברסיטאות, כמהלכים שיתירו את התיכונים ריקים ממשמעות.

 

אפשר לאמץ את התפישה שאומרת שמבצעים מקומיים, של יחידים וקבוצות, מתוך ומחוץ למערכת, כמו איים קטנים שבסופו של דבר יתחברו, הם שיביאו את השינוי המיוחל.

 

 

 

מאוד קל לחיות בהרגשה של תסכול ונכאים, כי בדרך כלל, שמתבוננים מקרוב, על הסביבה הקרובה, רואים יוזמות שלא הבשילו, רואים טרפת מבחנים, רואים סגירות במקום פתיחות וקבעון במקום חופש…

 

אבל אם לוקחים נשימה ומביטים עמוק יותר, אפשר לראות שינויים בכל אחת מהרמות האלו. אפשר לראות תנועות עולמיות שמביאות שינוי (שהוא לאו דווקא חיובי, אלא, פשוט שינוי), כמו הגירה, מהפיכת הייצור הביתי, אקולוגיה בתהליך גסיסה, ועוד, ואפשר גם לשמוע בכירים מדברים אחרת, ואפשר גם לראות את המערכת הענקית והעשירה של היוזמות והיזמים שמשנים כל אחד קצת בדרכו.

אז מה אתם אומרים? שינוי יבוא או לא?

אגף מופ ניסויים ויוזמות, קרן לעידוד יוזמות חינוכיות, קרן טראמפ, MINDCET, LAKITA, ערי חינוך, יוזמות מקומיות, התארגנויות הורים, הן רק חלק מהסביבות והדוגמאות של פלטפורמות תומכות יזמות בחינוך שכל יזם חופשי יכול להתחיל מהן
לאיזה סוג של שינוי אתם הכי מתחברים ?

© 2017[ BY TEEMZ. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM

weareteemz@gmail.com   |   תיכון חדש דרכא, אורט ישראל 7, בת ים